Ing. Ivo Toman, MBA


Žamberecké Orlické kasárny znovu ožívají

Ing. Ivo Toman, MBAStalo seŽamberecké Orlické kasárny znovu ožívají

„Žamberk byl další zastávkou na mých cestách po obcích s rozšířenou působností. I tady jsem se seznámil s prioritami města a s potěšením si prohlédl bývalá Orlická kasárna. Tento vojáky opuštěný a dlouhá léta nevyužívaný prostor už zase začíná dostávat smysl. Žamberečtí dokonce za něj obdrželi ocenění jako za druhý nejlepší brownfield v zemi," řekl hejtman Ivo Toman. Některé objekty jsou již zrekonstruovány. Slouží tu např. jídelna, kancelářské prostory, haly jsou využívány různými firmami jako dílny či sklady. Prostory pro výcvik vojenských psů nyní slouží jako psí hotel a útulek. „Majitel jednoho z objektů se nyní uchází o podporu z Regionálního operačního programu s projektem na vybudování hotelu," doplnil starosta města Tomáš Kalous. V rámci programu hejtman navštívil také společnosti RIETER a.s., která slaví už sté výročí založení a také odborný léčebný ústav Albertinum. S ředitelem Jirešem diskutovali o nutných opravách objektů, o žádostech o státní dotace na tyto účely i o přínosu poplatků pro léčebnu. Poslední zastávkou v Žamberku bylo Centrum sociální péče, kde hejtman besedoval s tamními obyvateli.


„Bylo úžasné sledovat, jak jsou místní lidé plní elánu a orientují se v současném dění a politice. Mluvili jsme spolu o dopravě či o zdravotnictví a velmi rád jsem si vyslechl chválu na práci místní radnice," komentoval besedu hejtman.


Ze Žamberku odjel Ivo Toman do Jablonného nad Orlicí. Starosta Miroslav Wágner chtěl hejtmana seznámit s elektrizací trati z Letohradu na hranici s Polskem, která prochází právě Jablonným. V této souvislosti tu připravují i projekt rekonstrukce křižovatky u železniční trati a autobusového nádraží, na kterém by se finančně mělo v příštím roce podílet město, Pardubický kraj a Ředitelství silnic a dálnic ČR. Hejtmanovi tu také připravili exkurzi do místního sběrného dvora, kde třídí odpad a kde tuto službu zajišťují i pro okolní obce.


„Zatím vše probíhá v provizorních podmínkách, ale místní se pochlubili, že už v létě tu budou moderní třídící linku," dodal hejtman, který se v závěru své návštěvy zúčastnil i jednání městského zastupitelstva. Jablonečtí - stejně jako dříve žamberečtí zastupitelé - se zajímali především o výstavbu rychlostní silnice R35 a přivaděčů z Orlickoústecka. Hovořilo se také o spolupráci městských technických služeb se Správou a údržbou silnic Pardubického kraje při letní a zimní údržbě silnic či o provázání jízdních řádů regionálních autobusových i železničních spojů na okolní regiony.

Zdroj: Regionální sdružení ODS Pardubického kraje

Ptejte se:

Zeptejte se mně, na cokoli chcete.