Ing. Ivo Toman, MBA

V boji o titul „Železný psovod“ se neztratili ani pardubičtí

Ing. Ivo Toman, MBAStalo seV boji o titul „Železný psovod“ se neztratili ani pardubičtí

O víkendu se u písníku Stéblová na Pardubicku uskutečnila pod záštitou hejtmana Pardubického kraje soutěž „Železný psovod 2008". Tento závod dvoučlenného týmu psovod-pes má prověřit vytrvalost i fyzickou zdatnost především psovodů. Jedná se o jakýsi triatlon, kdy tým musí absolvovat plavání, jízdu na kole a běh. V hlavní a zároveň nejtěžší disciplíně museli soutěžící uplavat 1000 m, ujet na kole 10 km a stejnou vzdálenost také uběhnout. V této disciplíně byli nejlepší Milan Bukáček z Jihočeské záchranné brigády kynologů se svou fenkou rasy Chesapeak Bay Coated Retriever, který závod absolvoval v celkovém času 109 minut a 21 sekund a splnil limit nejnáročnější kategorie s více než 40 minutovou rezervou. Druhou příčku získala Klára Koníčková ze Záchranné brigády kynologů Pardubického kraje svým psem Simonem a třetí byl Bronislav Přibyl z pražské záchranné brigády.

„Byl to pro mne zážitek. Viděl jsem mnoho „železných" mužů, ale že mezi nimi mohou být i psi, to je pro mne unikátní. Zvládnout takovou fyzickou zátěž musí být i pro psa náročné. Ale právě tahle fyzička je pak velmi důležitá při nasazení v praxi, kdy se jedná o několikadenní nasazení, v různých klimatických podmínkách, v těžkém terénu, někdy i v noci. Tady se pak fyzická i psychická odolnost psa i jeho pána projeví," řekl po závodě hejtman Ivo Toman.

Závod pořádala Záchranná brigáda kynologů Pardubického kraje ve spolupráci s Městkou policií Pardubice a Veterinární nemocnicí Aesckulap a pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Ivo Tomana. Pardubický kraj Záchrannou brigádu kynologů Pardubického kraje podporuje také každoročními finančními příspěvky na její činnost.