Ing. Ivo Toman, MBA


Reakce: Reálka se opraví levněji. Ale proč?

Ing. Ivo Toman, MBAStalo seReakce: Reálka se opraví levněji. Ale proč?

Poté co se změnilo vedení kraje, byla zastavena oprava reálky v centru Pardubic. Nyní se má opět začít podle nového projektu. ČSSD tvrdí, že ušetří 50 miliónů Kč. Úspory byly dosaženy změnami materiálu a dispozičního řešení. Proč? ČSSD hledá způsob, jak znevážit práci bývalého vedení kraje.
Bývalé vedení Pardubického kraje se rozhodlo, že pro potřeby kraje a občany města Pardubice zrekonstruuje tzv. reálku. Jedná se o historicky cennou budovu z 19. století v památkově chráněné lokalitě města Pardubic na Komenského náměstí. Reálka byla roky ve vážném havarijním stavu. Ve výběrovém řízení na projekt přestavby zvítězil projekt architekta Maléře, který nejlépe splnil zadání. Zejména šlo o to, aby se budova reálky stala průchodnou. V místě, kde stojí, je totiž mezi vlastní budovou a silnicí naprosto nedostačující prostor pro chodce. Maléřova koncepce spočívala v autentickém zachování vzhledu historické budovy a v moderně a nadčasově pojaté vnitřní části budovy. Budova reálky měla být po rekonstrukci kvalitní, maximálně funkční a nadčasově pojatá. Podle tohoto cíle byly samozřejmě zvoleny i odpovídající technologické postupy a materiály tak, abychom se za výsledek přestavby nemuseli i po letech stydět. To ostatně potvrdil i uznávaný architekt Řepa, který veřejně prohlásil, že připravený projekt rekonstrukce reálky představoval nejkvalitnější rekonstrukci historické budovy u nás.
Nyní se reálka staví levněji! Jistě chvályhodné! ČSSD zavelela: šetřit, kde se dá. Architekt i dodavatel dostali jasný pokyn, ušetřete za každou cenu! Mění se materiály, snižují standardy. Vítězný projekt již není k poznání. Prosklené stěny budou nahrazeny zděnými. Průchod budovy bude osazen levnou žulovou dlažbou. Hliníkové prosklené stěny s dveřmi budou realizovány pouze v prostoru hlavního vchodu do budovy. Všechny ostatní podobné konstrukce budou nahrazeny levnější variantou s použitím dřevěného materiálu. Kazetové stropy nebudou realizovány vůbec. Projekt potká mnoho dalších změn a úprav, které se týkají vybavení interiérů, obkladů nebo střechy. V centru Pardubic tak vyroste funkční budova, ale bez toho, že by centrum Pardubic zkrášlila nebo vylepšila.
Samozřejmě, vždy se dá šetřit na materiálu, ale jaký bude výsledek? Proč tedy ČSSD takto opravuje dobře naplánovaný projekt? Dobrý hospodář ví, že se má šetřit, ale také ví, že nejlevnější nebývá z dlouhodobého hlediska vždy tou nejlepší volbou!
Mám pocit, že ČSSD chce za každou cenu najít chybu, kterou udělalo bývalé vedení. Z této otázky se zbytečně stalo politikum. V kraji jsou mnohem závažnější problémy, kterým by se vedení kraje mělo soustavně a kvalifikovaně věnovat. Tento problém se vyvolává vyloženě uměle.
Ing. Ivo Toman, bývalý hejtman a předseda Klubu ODS Zastupitelstva Pardubického kraje

Ptejte se:

Zeptejte se mně, na cokoli chcete.