Ing. Ivo Toman, MBA


Patnáct tisíc diváků na Cihelně

Ing. Ivo Toman, MBAStalo sePatnáct tisíc diváků na Cihelně

Vzpomínková akce Cihelna 2008, se již pojedenácté konala v Pardubickém kraji poblíž města Králíky . Záštitu nad letošním ročníkem, který nesl motto „Chtěli hájit svobodu...", převzal hejtman Pardubického kraje Ivo Toman a starostka města Králíky Jana Ponocná.


Letošní ročník akce byl důstojnou připomínkou sedmdesátého výročí mobilizace československé branné moci ze dne 23. září 1938, jednoho z největších vojenských vystoupení v dějinách naší země.Letos akce přilákala na patnáct tisíc příznivců vojenské historie i armádních „nadšenců".


Hlavní historická bojová ukázka byla rozdělena do dvou částí. V první - s názvem „Tak to bylo..." se aktéři pokusili o co nejvěrnější připomínku bojů různých složek tehdejší branné moci s německými bojůvkami a připomněli tak divákům situaci, která v tehdejší době v příhraničí panovala. Druhá část - „Jak to mělo být..." byla fikcí situace, jak by mohly probíhat boje, ke kterým v říjnu 1938 vlivem mnichovských událostí nedošlo.


Tehdejší obranu státu vnímali vojáci jako věc cti. Respekt a kredit armády u veřejnosti byly tehdy vysoké. Platilo masarykovské, že je lepší zemřít ve stoje, než žít na kolenou a že pojem život neznamená totéž co pouhé přežití. Věřilo se v zachování republiky bojem - ale nadšení pro obranu bylo vystřídáno hořkostí a zklamáním. Mnichovská konference přinutila naše vojáky vzdát se bez boje. Na železobetonových stěnách po nich zůstaly dodnes místy patrné zbytky nápisů: Nikoho se nelekáme!, Vše pro vlast! či Za vlast i životy dáme! V září 1938 jim to, co v nich slibovali, politici znemožnili splnit.


Na dobové historické ukázky navazovala další dynamická vystoupení složek Integrovaného záchranného systému, Armády ČR, Vězeňské služby a Celní správy. Celá akce byla organizátory kvalitně připravená a dobře koordinovaná. O tom svědčí především odezva samotných účastníků.

 

Ptejte se:

Zeptejte se mně, na cokoli chcete.