Ing. Ivo Toman, MBA


Pád letadla na Pardubickém letišti prověřil traumaplány pro případ velké havárie

Ing. Ivo Toman, MBAStalo sePád letadla na Pardubickém letišti prověřil traumaplány pro případ velké havárie

Houkající sirény hasičských aut a sanitek, helikoptéry nad městem - tak bylo doprovázeno taktické cvičení POLYTRAUMA 2008. Uskutečnilo se 17. září v Pardubicích a simulovalo havárii letadla s 90 cestujícími na palubě. Cíl cvičení byl jasný - procvičit zásah záchranářů a především prověřit traumatologické plány Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje a Pardubické krajské nemocnice a.s.

 

Zdravotníci v praxi také zkoušeli britský model tzv. třídících karet. Jimi jsou označeni pacienti podle závažnosti zranění a je tím určena priorita jejich ošetření. Krátce po cvičení se dá říci, že systém funguje.

 

Bylo to poprvé, kdy takto ve velkém cvičili zdravotníci. A mělo to své opodstatnění. V Pardubicích máme letiště s vojenským i civilním provozem, počet cestujících navíc stále stoupá. Nechtěli jsem si hrát na vojáky, ale připravit se na situaci, která by mohla reálně nastat. Proto jsme také vše konali v reálných podmínkách - bez dopravních omezení nebo zastavení provozu traumacentra pardubické nemocnice," řekl hejtman a zároveň předseda Bezpečnostní rady Pardubického kraje Ivo Toman.

 

Tento přístup cenily i cvičící složky. Mohly prověřit reálné časy dojezdu sanitek na místo neštěstí, ale i do nemocnice a upravit tak traumatologické plány. „Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje cvičení uvítala. Umožnilo nám odhalit některé dílčí nedostatky, které teď můžeme odstranit," prozradil ředitel ZZS a zároveň zdravotnický velitel zásahu MUDr. Marek Obrtel. Podobně mluvili i ředitel Pardubického kraje nemocnice a.s. Josef Šimurda a primář traumacentra MUDr. Martin Carda. Výsledky cvičení teď projdou důkladným vyhodnocením a výstupy budou zapracovány do dokumentů krizového plánování.

 

Po simulované havárii letadla došlo k jeho požáru. Vojenští letištní hasiči museli požár zlikvidovat a teprve poté - když velitel zásahu prohlásil prostor za bezpečný - zahájili svou práci záchranáři-zdravotníci. Systémem třídících karet určovali závažnost poranění a prioritu ošetření jednotlivých cestujících. Sanitky a vrtulníky pak zraněné převáželi do Pardubické krajské nemocnice a.s. Tady procvičovali schopnost nemocnice přijmout a ošetřit velký počet zraněných.

 

Cvičení se účastnilo na 250 osob - armádních i civilních hasičů, zdravotníků, policistů, figurantů i psovodů s jejich čtyřnohými „parťáky". Vše sledoval i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, který ocenil zodpovědnost Pardubického kraje a dalších složek procvičit podobný typ mimořádné události.

 

Pardubický kraj taktická cvičení organizuje každý rok. V minulých letech už záchranné složky procvičovaly např. únik nebezpečné látky z pardubické chemičky a evakuaci skutečných obyvatel okolních domů, což do té doby v České republice nikdo jiný neuskutečnil. Jiným tématem bylo vykolejení vlaku s nebezpečným odpadem či napadení gymnázia, kde teroristé vzali do zajetí studenty školy. Kraj se zapojil také do rozsáhlého protipovodňového cvičení Vltava - Labe.

Ptejte se:

Zeptejte se mně, na cokoli chcete.