Ing. Ivo Toman, MBA


Osudy dětí v kojeneckém ústavu mě dojímají, přiznal hejtman

Ing. Ivo Toman, MBAStalo seOsudy dětí v kojeneckém ústavu mě dojímají, přiznal hejtman

V rámci své v pořadí už desáté cesty po obcích s rozšířenou působností konané v úterý 8. července navštívil hejtman Pardubického kraje Ivo Toman i Kojenecký ústav a dětský domov ve Svitavách. Toto zařízení je zřizováno Pardubickým krajem a domov poskytuje téměř 30 dětem od narození do přibližně 4 let věku. Kromě dětí tu občas přebývají i matky, kterým se ústav snaží pomoct při zaučování do péče o dítě či při rehabilitacích zdravotně handicapovaných dětí.


„Osobně jsem byl v tomto domově poprvé a silně to na mě zapůsobilo. Žijí tu malí človíčci, kteří často za sebou mají už tak pohnuté osudy. Ale tým pracovníků, v čele s paní ředitelkou Zorou Hammerovou, je profesionální a dětem poskytuje všemožnou péči jakou v takovýchto podmínkách mohou mít. I když samozřejmě biologická či náhradní rodina by pro ně byla mnohem lepší. Ale proces adopcí je příliš složitý a zdlouhavý," svěřil se hejtman Toman, který dětem přivezl také dva velké plyšové slony a strávil s nimi čas oběda. „Kojenecký ústav má velké plány do budoucna. Chce rozšířit své služby, vybudovat kvalitnější zázemí. Paní ředitelka mne seznámila s projektem, se kterým se prostřednictvím kraje už uchází o finanční podporu z evropských fondů. Je to velmi dobrý projekt a doufám, že uspěje."


Po návštěvě Kojeneckého ústavu a dětského domova jednal hejtman Toman se členy městské rady. Starosta Svitav Jiří Brýdl představil hejtmanovi městské projekty, které město předložilo do Regionálního operačního programu. Je mezi nimi např. záměr rekonstrukce a rozšíření sportovního stadionu a jeho otevření veřejnosti. Společným zájmem města a Pardubického kraje potom je výstavba obchvatu Svitav na silnici I/43 a společné úsilí vedoucí ke zdárnému výkupu pozemků a zahájení výstavby Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.


Poslední zastávkou při hejtmanově cestě do Svitav byla exkurze v Záchranné stanici volně žijících zvířat Zelené Vendolí. Tato stanice se snaží pomáhat zraněným a handicapovaným zvířatům a uzdravené je vracet do přírody. Daří se to přibližně u 60 % z nich. Ostatní zvířata zůstávají ve stanici a slouží např. při výuce dětí mateřských a základních škol. Hejtman Toman se tu seznámil i s rozvojovými záměry záchranné stanice směřující k rozšíření stanice a zlepšení komfortu pro zvířata i návštěvníky.

Zdroj: Pardubický kraj

Ptejte se:

Zeptejte se mně, na cokoli chcete.