Ing. Ivo Toman, MBA


Klienti Domova pod hradem Žampach si žijí jako na zámku

Ing. Ivo Toman, MBAStalo seKlienti Domova pod hradem Žampach si žijí jako na zámku

Klienti Ústavu sociální péče v Žampachu žijí na zámku už dlouhá léta, až dosud jim však nebylo co závidět. Zámek více než honosné šlechtické sídlo připomínal ruinu, kterou by bylo nejlépe zbourat. Vše změnila rekonstrukce, která během uplynulých dvou let přetvořila zchátralý objekt na skutečně luxusní zámecké bydlení.

 

Dnes dopoledne byl opravený zámek slavnostně předán klientům Domova pod hradem Źampach do užívání. Tento mimořádný okamžik si nemohli nechat ujít ani představitelé Pardubického kraje, který je zřizovatelem ústavu, hejtman Ivo Toman, vicehejtman Roman Línak a radní zodpovědný za oblast sociálních věcí Miloslav Macela.

 

„Hned na první pohled je patrné, že rekonstrukce žampašského domova se skutečně povedla. Klientům teď můžeme nabídnout zázemí a služby, jaké poskytují nejmodernější zařízení tohoto typu v západní Evropě. Přestože se v souladu se současnými trendy snažíme o to, aby co nejvíce hendikepovaných lidí mohlo zůstávat v domácím prostředí a žít normální životy, vždy tu budou lidé, kteří se bez soustavné péče v domovech neobejdou. A právě kvůli nim jsem rád, že se rekonstrukci v Žampachu podařilo na této úrovni zrealizovat,“ okomentoval opravu zámeckého objektu Miloslav Macela.

 

Do rekonstrukce zámku bylo vloženo téměř 107 mil. korun. 46,5 milionu pocházelo z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí, 60,3 milionů vyčlenil ze svého rozpočtu sám Pardubický kraj. Ten také uhradil více než 5 milionů korun, které stálo vnitřní vybavení objektu. Rekonstrukce se podařila po stránce funkční i architektonické. Všichni přítomní ocenili citlivé propojení nových úprav s historickými stavebními prvky a samozřejmě také komfort a účelnost, se kterými bude sloužit svým obyvatelům. Ti budou bydlet na maximálně třílůžkových pokojích v samostatných odděleních pro osm až třináct osob, z nichž každé má vlastní společenskou místnost, kuchyňku a sociální zařízení. Součástí objektu je i tělocvična, rehabilitační místnosti, kulturní místnost a nechybí ani kadeřnický salón pro klienty ústavu. Společně se třemi domky chráněného bydlení, které byly dokončeny v minulém roce nebo venkovním relaxačním a sportovním areálem poskytují nově rekonstruované prostory to nejlepší zázemí hendikepovaným lidem v Pardubickém kraji.

Ptejte se:

Zeptejte se mně, na cokoli chcete.