Ing. Ivo Toman, MBA


Francouzský velvyslanec podporuje spolupráci Pardubického kraje s regionem Centre

Ing. Ivo Toman, MBAStalo seFrancouzský velvyslanec podporuje spolupráci Pardubického kraje s regionem Centre

Pardubický kraj navštívil velvyslanec Francouzské republiky v ČR pan Charles Fries. V rámci svého programu se v úterý 7. října setkal i s hejtmanem Ivo Tomanem a živě se zajímal se nejen o spolupráci Pardubického kraje a francouzského regionu Centre, ale také o aktivity kraje v rámci evropského předsednictví naší země. Hejtmanovi představil také jeden projekt, do kterého by se mohla zapojit třeba gymnázia.

 

Spolupráce Pardubického kraje s regionem Centre je založena na konkrétních projektech a v žádném případě nejde jen o formální partnerství. Spolupracujeme v oblasti kultury, podnikání, školství atd. Francouzský region je mezi našimi pěti partnery pravděpodobně nejaktivnějším,“ řekl velvyslanci Ivo Toman. Francouzský velvyslanec tuto spolupráci ocenil, stejně jako vzrůstající zájem o francouzskou kulturu a francouzský jazyk mezi studenty v Pardubickém kraji. Proto také Charles Fries hejtmanovi přiblížil projekt velvyslanectví, který je už některými kraji realizován: „Vytváříme na českých gymnáziích rozšířenou výuku francouzského jazyka. Pokročilejší studenti se pak učí i další předměty ve francouzštině. V žádném případě nechceme budovat dvoujazyčná gymnázia, kde se v jazyce učí pět a více předmětů. Domníváme se, že tato naše reforma výuky je totiž daleko reálnější a pro studenty lákavější. V České republice se už do projektu zapojilo devět gymnázií a bude-li mít zájem i Pardubický kraj, jsme připraveni pomoci. “ Hejtman Ivo Toman projekt ocenil a za nabídku poděkoval. „Je to určitě téma, o kterém budeme přemýšlet,“ řekl hejtman.

 

Velvyslanec Francie se také zajímal o české předsednictví, ve kterém ČR vystřídá právě Francii. Hejtman Toman mu přiblížil projekty, které se pravděpodobně uskuteční v Pardubickém kraji – včetně symbolického předání štafety Švédsku na mezinárodním festivalu Smetanova Litomyšl.

Ptejte se:

Zeptejte se mně, na cokoli chcete.