75. jednání Rady Pardubického kraje
Ing. Ivo Toman, MBA → Stalo se → 75. jednání Rady Pardubického kraje
Na řádném 75. jednání Rady Pardubického kraje její členové projednali 53 bodů. Týkaly se všech oblastí působnosti krajské samosprávy.
Zpráva č. 14 – Poskytování dotací v oblasti kultury a památkové péče
Částku ve výši téměř 1 milion korun uvolnili radní Pardubického kraje v oblasti kultury a památkové péče. Dotaci 25 tisíc korun schválili obci Osík pro obecní knihovnu a dotaci 20 tisíc korun městu Litomyšl na tradiční Toulovcovy pátky. Mnohem vyšší částky však radní uvolnili v rámci dotací na tzv. nezapsané památky a havárie.
„Červnová vichřice poničila v Pardubickém kraji nejen kulturní památky, ale také objekty, které sice nejsou zapsány v ústředním seznamu kulturních památek, ale mají vysokou kulturní hodnotu. Práce na opravách byly zahájeny neprodleně, byly to však pouze zabezpečovací práce a v rekonstrukcích se musí pokračovat. Proto jsme se rozhodli vybrané stavby a jejich majitele finančně podpořit,“ řekl radní zodpovědný za kulturu a památky Miroslav Brýdl. Dotaci ve výši 200 tisíc korun dostane farnost ve Vápenném Podole na opravu střechy a věže kostela sv. Václava, stejnou částku dostane farnost ve Slatiňanech na kostel sv. Martina a město Chrast na obnovu zeleně zámeckého parku. Po částce 100 tisíc korun radní schválili farnosti Městečko Trnávka na kostel sv. Jakuba a farnost Sezemice na opravu kašny a okolí kostela Nejsvětější Trojice. Na kostel samotný pak farnost získala dalších 80 tisíc korun. Některé z těchto dotací musí ještě podle zákona potvrdit krajské zastupitelstvo.
Zpráva č. 15 – Změny závazných ukazatelů příspěvkových organizací v kultuře
Pod názvem této zprávy se skrývá zvýšení příspěvků na provoz či získání státních dotací v krajem zřizovaných organizacích. Jde např. o neinvestiční dotaci ministerstva kultury z programu Kulturní aktivity, kterou získala Východočeská galerie v Pardubicích. Je ve výši 250 tisíc korun a je určena na celoroční výstavní činnost.
„Další změna se týká Regionálního muzea v Chrudimi, kde jsme posílili příspěvek na provoz o 730 tisíc korun. Určeny jsou na nutnou opravu hlavní muzejní budovy, konkrétně na fasádu,“ řekl radní zodpovědný za kulturu a památky Miroslav Brýdl.
Zpráva č. 16 – Podpora oprav a údržby válečných hrobů a pietních míst
Pardubický kraj se rozhodl podpořit vlastníky válečných hrobů a pietních míst a proto v červenci letošního roku vyhlásil dotační titul na opravy a údržby těchto míst. Podobný program má i ministerstvo obrany, které však podporuje opravy většího rozsahu. Kraj se zaměřil na drobnější opravy a údržbu.
„V Pardubickém kraji je evidováno více než 800 válečných hrobů nebo pietních míst. Krajský úřad Pardubického kraje vede evidenci válečných hrobů na území kraje a koordinuje péči o válečné hroby. Podle zákona se o válečný hrob musí starat vlastník, a pokud není znám, jde to za obcí. Proto jsme se rozhodli tento dotační titul vypsat,“ vysvětlil vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek a dodal: „Přihlásilo se nám 73 žádostí, ve kterých žadatelé požadovali celkovou částku téměř 1,8 mil. Kč. Po posouzení všech požadavků, technického stavu hrobů a pietních míst a po upřednostnění menších obcí jsme nakonec navrhli podpořit 51 žadatelů v celkové výši 1,37 mil. Kč. Návrh musí ještě schválit krajské zastupitelstvo“.
Zpráva č. 19 – Čerpání rozpočtu Pardubického kraje za 1. pololetí
Rada Pardubického kraje se zabývala kontrolou čerpání rozpočtu Pardubického kraje za 1. pololetí letošního roku. Příjmy i výdaje jsou čerpány podle plánu.
„Rozpočet Pardubického kraje na rok 2008 byl schválen vloni v prosinci s příjmy cca 3,277 mld. Kč a výdaji cca 3,732 mld. Kč. Od té doby jsme provedli 170 rozpočtových opatření, kterými se rozpočet příjmů zvýšil o 4 047,2 mil. Kč a výdaje o 4 180,4 mil. Kč,“ řekl radní zodpovědný za finanční politiku Miroslav Mareš a pokračoval: „Plnění příjmů dosáhlo v porovnání s upraveným rozpočtem 63,24% a výdajů na 46,37%. Rovnoměrné čerpání výdajů vykazují i odbory krajského úřadu.“
Zpráva č. 20 – Investiční akce v oblasti dopravy – ROP NUTS II SV
Rada Pardubického kraje vybrala firmu, která bude zajišťovat technický dozor investora nad modernizací silnice II/322 a výstavby obchvatu ve Chvaleticích. Jde o technicky i finančně náročnou zakázku, se kterou Pardubický kraj uspěl v rámci spolufinancovaní z Regionálního operačního programu.
„Stavba se bude realizovat od října letošního roku až do června roku 2010. Bude stát téměř 200 mil. korun. To je jeden z důvodů, proč je třeba hledat tzv. mandatáře. Navíc je to i podle pravidel Evropské unie,“ vysvětlil hejtman Pardubického kraje Ivo Toman. Technický dozor bude na základě výsledku výběrového řízení vykonávat firma V&N, v.o.s. Pardubice a bude jí za to náležet „odměna“ ve výši 2,28 mil. Kč.
Zpráva č. 22 – Priority Pardubického kraje při vyhlašování zvláště chráněných území
Rada Pardubického kraje rozhodla o zahájení prací na aktualizaci Koncepce ochrany přírody Pardubického kraje a stanovila priority pro vyhlašování zvláště chráněných území v Pardubickém kraji. Problematika se dotýká i evropské soustavy chráněných území, tzv. NATURA 2000.
„Na území Pardubického kraje bylo do této soustavy navrženo 23 lokalit. V současné chvíli běží šestiletá lhůta pro vyhlášení těchto lokalit za území zvláště chráněná a zároveň je národní seznam doplňován o další lokality. Jedná se o složitý proces, který je navíc komplikován nedořešením financování nejen samotného vyhlášení lokalit, ale především jejich údržby v budoucích letech. Proto jsme se také rozhodli zaktualizovat koncepci ochrany přírody, porovnat v ní zapsaná chráněná území s lokalitami NATURA 200 a právě těmto evropským lokalitám chceme dát prioritu,“ řekl radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí a zemědělství Petr Šilar.
Zpráva č. 24 – Dotace v oblasti životního prostředí, vodního hospodářství a rozvoje venkova
Více než 5 milionů korun rozdělila Rada Pardubického kraje mezi obce, které tak získaly dotaci na projektové dokumentace kanalizací a čistíren odpadních vod ČOV). Dalších 960 tisíc korun je určeno na projektovou dokumentaci vodovodů. Celková částka na přímou podporu obcí na kanalizace je více jak 11 mil. korun.
„Dotace jsou přidělovány v rámci Pravidel pro rozvoj infrastruktury v oblasti vodního hospodářství a jsou určeny pro obce do 2 tisíc obyvatel. Tyto dotace koordinujeme s ministerstvem zemědělství v návaznosti na jeho pravidla na výstavbu a obnovu infrastruktury vodovodů a kanalizací,“ uvedl radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí a zemědělství Petr Šilar a dodal, že tentokrát bylo v oblasti vodovodů podpořeno 5 obcí (Malíkov, Výprachtice, Čistá, Dědová a Svazek obcí skupinového vodovodu Záhoran), v oblasti kanalizací a ČOV 15 obcí (např. Žáravice, Sudslava, Třebařov, Zderaz,..).
Zpráva č. 28 – Poskytnutí daru Policii ČR
Pardubický kraj poskytne další dar Policii ČR – správě Východočeského kraje. Daruje jí 8 souprav přenosných navigačních přístrojů pro automobilovou navigaci GPS, stolní PC s příslušenstvím a širokoúhlou plazmovou obrazovku. Vše v hodnotě cca 200 tisíc korun.
„Technika je určena pro operační středisko na pardubickém okresním ředitelství, které se velmi pravděpodobně stane po skončení reformy policie krajským operačním střediskem pro celý správní obvod Pardubického kraje. Pomůžeme tak plnohodnotně doplnit zbývající dvě plně funkční střediska hasičů a záchranky a zajistit tak i kvalitní fungování integrovaného záchranného systému v našem kraji,“ řekl hejtman Ivo Toman. Není to poprvé co Pardubický kraj složkám IZS pomáhá. Již dříve daroval techniku Policii ČR v Pardubicích, Horské službě, Hasičskému záchrannému sboru i Vodní záchranné službě Českého červeného kříže.
„Všichni jmenovaní jsou nezbytnou součástí záchranářského systému a bez nich by některé ze záchranných akcí byly jen těžko zvládnutelné. Rozhodli jsme se proto přispět alespoň troškou do jejich kasiček a také jim tím poděkovat za jejich práci,“ dodal vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek.
Zpráva č. 38 – Podpora projektu obnovy historického areálu Národního hřebčína Kladruby n/L
Národní hřebčín Kladruby nad Labem se obrátil na Pardubický kraj s žádostí o vyjádření podpory připravovaného projektu obnovy historického areálu hřebčína. Financování tohoto projektu se předpokládá z evropského Integrovaného operačního programu ve výši několika stovek milionů korun.
„Hlavním cílem projektu je obnova unikátního kulturního a přírodního dědictví, které hřebčínu pomůže i v ekonomickém růstu a ve vytváření nových služeb. Bude mít i velký vliv na rozvoj cestovního ruchu v Pardubickém kraji. Proto jsme se rozhodli žádosti hřebčína vyhovět a jasně deklarovat naší podporu. Toto stanovisko Pardubického kraje budou sloužit jako příloha žádosti o podporu z operačního programu a já pevně doufám, že k získání finančních prostředků přispěje,“ řekl radní zodpovědný za cestovní ruch Miloslav Macela.
Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je jeden z nejstarších a největších hřebčínů na světě. Je také jednou z nejzajímavějších kulturních a přírodních lokalit Pardubického kraje. Snahou je zastavit chátrání areálu a vytvořit tu podmínky pro zachování a rozvoj chovu starokladrubských koní zapsaných i na seznamu UNESCO a zároveň tu vybudovat zázemí pro šetrné formy cestovního ruchu, kultury, sportu i vzdělávání.
Zpráva č. 40 – Poskytnutí daru Pardubickým krajem
V březnu letošního roku odjeli žáci Základní školy Lichkov na mezinárodní konferenci eTwinning v Bukurešti s podtitulem „Podpora dialogu mezi kulturami“ a úspěšně tam reprezentovali Českou republiku. Malá pohraniční škola z Pardubického kraje byl vybrán mezi 7 nejlepších českých projektů a představil formou videosnímku život této malé školy. Lichkovští již v minulosti získali ocenění na konferencích již v minulých dvou letech, letošní prezentace na mezinárodní konferenci byla vrcholem jejich projektu.
„Chtěli jsme dětem poděkovat za jejich prezentaci školství a především malé pohraniční školy na mezinárodní scéně a vyjádřit jim podporu. Rozhodli jsme se proto tuto školu, která stejně jako mnoho dalších vesnických škol má jisté problémy s financováním, obdarovat počítačem a tiskárnou,“ řekl hejtman Ivo Toman.
Zpráva č. 44 – Smlouvy o poskytnutí dotací na projekty v rámci ROP NUTS II SV a SFDI
Výbor Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod (Pardubický, Královéhradecký a Liberecký kraj) schválil šest projektů, které Pardubický kraj předložil ve 2. kole výzvy v rámci Regionálního operačního programu. Jde o projekty s celkovými výdaji bezmála 140 mil. korun. Dotace z Regionálního operačního programu na tyto projekty dosáhne částky cca 126,6 mil Kč, to je cca 92,5 %celkových nákladů. Zbývající částka půjde z rozpočtu kraje.
„Podle pravidel musí nyní Pardubický kraj uzavřít smlouvy o poskytnutí dotací. V nich se mimo jiné zavazuje, že zahájí realizaci všech pěti projektů nejpozději do 6 měsíců od nabytí účinnosti těchto smluv,“ vysvětlil vicehejtman Roman Línek. Jedná se o projekt modernizace dětského domova rodinného typu v Holicích s celkovými výdaji 25,2 mil. Kč, o projekt metodicko-vzdělávacího střediska v Ústí nad Orlicí v celkových nákladech necelých 30,5 mil. Kč, dále projekt modernizace přístrojového vybavení Vysokomýtské nemocnice s výdaji cca 10,3 mil. Kč, projekt modernizace dětského domova rodinného typu v Dolní Čermné s celkovými náklady téměř 43,7 mil. Kč a projekt integračního centra pro podporovaný život Domova na zámku Bystré, kde jsou celkové výdaje projektu cca 27 mil. Kč. „Další dvě smlouvy uzavřeme se Státním fondem dopravní infrastruktury (SFDI) na předfinancování projektu výstavby obchvatu Chvaletic a na modernizaci silnice z Lanškrouna do Tatenic, kde jsme už oficiálně stavbu zahájili. Na oba projekty nám SFDI poskytne prostředky na předfinancování podílu výdajů, který bude předmětem dotace z evropských fondů. Jedná se o 85% celkových nákladů projektů ,“ dodal Línek.
Ptejte se:
Zeptejte se mně, na cokoli chcete.