Ing. Ivo Toman, MBA


Rozhovor s vládním zmocněncem Ing. Ivo Tomanem pro magazín BULVÁR

Ing. Ivo Toman, MBARozhovoryRozhovor s vládním zmocněncem Ing. Ivo Tomanem pro magazín BULVÁR

S politikem Pardubického kraje Ivo Tomanem jsme si povídali o nejen politice, ale i o tom, jak pokračuje výstavba rychlostní komunikace R35.

 

Jak jste se vyrovnal s tím, že již nejste hejtmanem Pardubického kraje? Vyčítal Vám někdo, že ODS prohrála volby?

Z faktu, že již nejsem hejtmanem, depresemi netrpím. V politickém životě jsou výhry i prohry na denním pořádku. Poslední krajské volby se snad ani vyhrát nedaly. Tyto volby byly referendem o vládě a byly o poplatcích ve zdravotnictví. Krajská témata se bohužel neřešila.
Prohrané volby mi nikdo nevyčítal. Udělal jsem vše, aby ODS z voleb vyšla pokud možno jako vítězná strana. Osobně jsem získal téměř 4000 preferenčních hlasů, což je, myslím, také dobrý výsledek. Ale jak už jsem řekl, nešlo tu o krajská témata. Výsledek voleb ve všech krajích to jen dokládá.

 

Jaká bude Vaše další politická kariéra, budete kandidovat v parlamentních volbách?

Jsem stále členem Zastupitelstva Pardubického kraje, předsedou dopravního výboru. V lednu jsem byl jmenován vládou zmocněncem pro výstavbu rychlostní silnice R35, která je klíčovou komunikací pro celou naší zemi. O kandidatuře do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR zatím neuvažuji, i když osloven jsem už byl. Chci pracovat především pro kraj a pokud dostanu důvěru, hodlám za tři a půl roku znovu kandidovat v krajských volbách.

 

Jste odborník v dopravě, nyní vládní zmocněnec pro R35. Myslíte si, že se po kompletní R35 někdy projedete, případně kdy?

Určitě se po ní projedu! Nesmíme propadat skepsi, i když se ne vždy daří všechny úmysly. Příprava jde někdy velmi těžko, ale naším cílem je nejdéle za tři roky stavět z Opatovic nad Labem do Vysokého Mýta, což je skoro 30 kilometrů. První vlaštovkou ale bude už v listopadu letošního roku dokončená křižovatka v Opatovicích nad Labem, která tu budoucí R35 propojí s dalšími klíčovými komunikacemi - dálnicí D11 a čtyřpruhem z Pardubic do Hradce Králové.

 

Jak hodnotíte současné fungování Pardubického kraje s novým vedením?

Hejtman Martínek je silná osobnost, má zkušenosti z vedení ministerstva i z poslanecké sněmovny a pro vedení kraje má velmi dobré předpoklady. Na můj vkus ale příliš centralizoval moc do své osoby a téměř vymazal druhého koaličního partnera a potlačil i své kolegy ze sociální demokracie. O některých radních téměř neslyšíte, jiní bez přítomnosti hejtmana neuskuteční žádné zásadní rozhodnutí. S hejtmanem mám i jeden osobní ideový střet. Domnívám se totiž, že poplatky ve zdravotnictví by se neměly hradit z krajských prostředků a daní, ale řešit na centrální úrovni - když už je tedy chtějí řešit.

 

Jak si zvykáte na opoziční roli, máte pocit, že ji zvládáte dobře?

Být v opozici se učíme a přiznávám, že je to těžké. Jako předseda klubu ODS se v krajském zastupitelstvu snažím do práce opozice zapojit všech 11 členů zastupitelstva a další členy výborů. Chci, aby vyslovovali své názory při jednání zastupitelstva, aby sledovali události v kraji a přicházeli s vlastními řešeními problémů a hledali alternativy. A aby se nebáli své názory veřejně tlumočit. Bohužel jsme ale jediná „čistá" opozice v krajském zastupitelstvu. Když se podíváte na výsledky hlasování, je to většinou 34 : 11. Komunisté hlasují s koalicí a v tichosti podporují současnou krajskou vládu, kterou řídí sociální demokracie. Lidovci v ní jsou podle mého názoru zcela potlačeni a vytěsněni.

 

Ptejte se:

Zeptejte se mně, na cokoli chcete.