Ing. Ivo Toman, MBA


KRAJSKÉ VOLBY 2008 - Pracujeme pro vás, investujeme pro vás

Ing. Ivo Toman, MBARozhovoryKRAJSKÉ VOLBY 2008 - Pracujeme pro vás, investujeme pro vás

Na podzim se budou konat krajské volby. A již nyní se pomalu roztáčejí kola vozu, jenž by měl dovézt Občanskou demokratickou stranu k vítězství. Jak vypadá dlouhodobější volební příprava? Co všechno je třeba rozhodnout? Na tyto a další otázky nám odpověděl lídr kandidátky ODS, současný hejtman Pardubického kraje, Ivo Toman.

 

Co je třeba udělat již nyní v červnu?

Jsme ve fázi, kdy se schází regionální volební štáb, přemýšlíme nad strategií kampaně, nad billboardy, plakáty, hesly. Dáváme dohromady rozpočet a první teze volebního programu. Rád bych, abychom vše stihli do konce června, v létě dopilovali a v polovině srpna, maximálně do konce srpna, byly všechny písmenné materiály „venku". Kampaň zahájíme první týden v září. Volby budou zřejmě v polovině října, měsíc až pět týdnů by měla trvat horká kampaň, kdy budeme chodit po náměstích a snažit se přesvědčit voliče o našem programu.

 

Jak byste si kampaň představoval Vy osobně?

Rád bych zapojil celou kandidátku i členskou základnu. Přišel jsem tedy s vizí, na které jsme se shodli i na volebním štábu, že na rozdíl od minulých let, kdy jsme se soustředili jen čelo kandidátky, chceme nyní propagovat všechny kandidáty. Chtěli bychom do kampaně vtáhnout i pětačtyřicátého člověka na soupisce. I jeho chceme prodat, je třeba upozornit i na jeho práci.

 

Máte již hlavní myšlenku kampaně?

Chceme prosadit a prodat svoji práci. Na kraji jsme osm let a vždycky jsme byli v koalici. Za tu dobu je tu mnoho projektů, které se podařilo pro občany realizovat. Chtěl bych volební kampaň založit na tom, co jsme udělali, aby si veřejnost uvědomila, že je za námi hodně práce. Chápu, že se lidé mnohdy neorientují v tom, co dělá město, co kraj, co stát. Např. v dopravě, kterou já mám na starosti, jsme opravili neuvěřitelné množství mostů a silnic. Budu se snažit ukázat lidem, co jsme udělali my tady na kraji a obecně to pojmout v duchu: pracujeme pro vás, investujeme pro vás.

 

Máte pocit, že by se v krajských volbách měly řešit i celostátní témata?

Všechno souvisí se vším. I když já osobně bych byl rád, aby se zůstalo u krajských témat, abychom se s konkurenty bavili o tom, jak řešit jednotlivé rezorty, za které neseme odpovědnost, jak řešit krajské zdravotnictví, jak dál pracovat. Vím ovšem, že se budou hodně řešit celostátní témata. Krajské volby jsou stejně jako ty parlamentní soubojem politických stran. Při komunálních volbách mohou soupeřit individuality a nezávislí, ale tady to nejde. Rozložení sil na kraji se většinou shoduje s parlamentním zastoupením, u nás chybí jen Zelení. Ať chceme nebo nechceme, opozice se bude snažit řešit i celostátní témata, postavit krajské volby jako referendum o vládě a využít některých nepopulárních kroků, které se teď dělají v Praze. To je realita. Já se budu snažit mluvit hlavně o v krajských tématech, ale ta celostátní se budou určitě objevovat také. Ze strany ČSSD dojde jistě na zdravotnictví. Bohužel se budou řešit i radary a další věci, se kterými kraj nemá nic společného.

 

Jak vidíte šance ODS?

Já si věřím. Minulé krajské volby ODS vyhrála, před tím skončila druhá. Minule jsme získali 18 mandátů ze 45, to byl velmi dobrý výsledek. Bude těžké ho obhájit. Byli jsme v opozici a mnohdy stačilo poukázat na chyby vlády (pozn. tehdy vládla ČSSD s premiérem Grossem). Veřejnost to tehdy možná vzala i jako kritiku vlády.

Minule se to hodně povedlo. Nyní bych byl rád, kdybychom měli patnáct nebo šestnáct mandátů. Myslím si, že to by byl pěkný výsledek. Samozřejmě věřím ve vítězství a hejtmanský post pro naši stranu.

 

Ptejte se:

Zeptejte se mně, na cokoli chcete.