Ing. Ivo Toman, MBA


Ivo Toman: Udělám všechno pro to, abych nebyl jenom letním hejtmanem

Ing. Ivo Toman, MBARozhovoryIvo Toman: Udělám všechno pro to, abych nebyl jenom letním hejtmanem

Máte za sebou sto dní, asi se nejednalo o žádné obligátní hájení, že?
Do práce hejtmana jsem se pustil okamžitě a na sto procent, žádné hájení se nekonalo. Chci všem ukázat, že jsem pracovitý, vstřícný a že se nebojím řešit ani ty nejožehavější problémy.

S čím jste usedal do hejtmanského křesla, jaké priority jste si stanovil a jaká je realita?
Chtěl jsem stabilizovat situaci ve zdravotnictví, dotáhnout do konce výstavbu klíčových komunikací, především rychlostní silnici R35, rozvíjet pardubické mezinárodní letiště, věnovat se zatraktivňování našeho kraje z pohledu turistiky, maximálně využívat evropských finančních zdrojů Plánů bylo a je hodně. Po třech měsících mé práce mohu říct, že se tyto záměry daří někdy více, jindy méně.

Tak buďme konkrétní - co považujete za svůj největší dosavadní úspěch, na co jste pyšný?
Jako kraj jsme se odrazili ode dna v žebříčku turistické návštěvnosti, stavba R35 v Opatovicích jede naplno a další úseky se začnou budovat už příští rok. Navíc nyní ministr dopravy jasně deklaroval zájem na realizaci této klíčové akce pro celou republiku a rozhodl se připojit svůj podpis k prohlášení o podpoře výstavby R35, které vzniklo na mezinárodní konferenci na toto téma v Pardubicích a ke kterému se připojili nejen hejtmani asi pěti krajů, ale také zástupci Ředitelství silnic a dálnic. Otevřeli jsme nový terminál na letišti, které teď splňuje podmínky schengenského prostoru, a také nové krajské operační středisko zdravotnické záchranné služby, které je nyní nejmodernější v celé zemi. Už se rýsují obrysy krajského ředitelství policie, které nám stále schází, a také krajského justičního paláce.

Po téhle otázce nemůže následovat jiná než: na co naopak pyšný nejste, co chcete napravit a změnit k lepšímu?
Nedaří se vyřešit situaci ve zdravotnictví, i když o ní stále jednáme, a to především se zdravotními pojišťovnami. Právě nerovný úhradový systém se totiž jeví jako náš největší problém. Transformací nemocnic na akciové společnosti se nám sice podařilo zastavit ekonomický propad, s dluhy se ale ještě nějakou dobu budeme potýkat. Problémem je také nedostatek zdravotnického personálu, což je celorepublikový problém, nám jej ale komplikuje ještě blízkost královéhradecké Fakultní nemocnice. Ta může díky svému postavení nabídnout zaměstnancům lepší podmínky než my.

Rozhodl jste se, že navštívíte všech 15 pověřených měst. Co vám tyhle inspekce přinášejí, není to jen jakési hejtmanské pozlátko?
Jsem člověk komunikativní. Deklaroval jsem, že budu lidem naslouchat a že dveře mé pracovny jim jsou stále otevřeny. Ale nechci čekat jen na to, až někdo přijde za mnou. Chci být v terénu, chci projíždět kraj a poslouchat názory, radosti i trápení svých spoluobčanů. Cesty po patnáctce jsou jednou z možností, jak se dostat mezi lidi. Zatím jsem objel asi osm měst a vždy jsem se dozvěděl něco zajímavého. Např. že vybojovat peníze z evropských fondů je administrativně nesmírně náročné. Nebo že i malé obce trápí nesmírný nárůst dopravy a poničené silnice. Ale především se dozvídám, co jako samospráva děláme špatně a co bychom měli dělat trochu jinak.

Při vašem zvolení se ozývaly tak trochu škodolibé hlasy, že budete letním hejtmanem. Léto se kvapem blíží, a proto: cítíte se tak?
Ano, říkalo se, že budu letním hejtmanem. A já jsem sebevědomě prohlašoval, že chci být nejen letním, ale také podzimním, zimním, jarním a znovu letním hejtmanem. A udělám pro to vše. Nejde o nějaké mé osobní ambice. Ale mám mnoho plánů jak přispět k prosperitě kraje a k tomu zkrátka potřebují více času. Chci, aby si lidé nakonec mohli říct: "Jsme rádi, že tu můžeme žít."

Zdroj: zpravy.ods.cz

Ptejte se:

Zeptejte se mně, na cokoli chcete.