Ing. Ivo Toman, MBA


Ivo Toman: Těším se, až se svezeme po

Ing. Ivo Toman, MBARozhovoryIvo Toman: Těším se, až se svezeme po

Od samého počátku nového uspořádání krajů a vzniku samostatného Pardubického kraje je zřejmá velice dobrá koaliční spolupráce. Můžete ji ze svého hejtmanského pohledu zhodnotit v této době, těsně před krajskými volbami?

Spolupráce ODS a KDU-ČSL funguje v Pardubickém kraji už osm let a funguje i nyní krátce před volbami. Vicehejtman Roman Línek je pro mne partnerem, kterému důvěřuji. Mám čisté svědomí, že je za námi spousta dobré práce a trochu mne mrzí, že to někteří lidé nevidí. Opozice nás často napadá, kritizuje naši práci, ale ještě jsem od nich neslyšel návod, jak všechny ty kritizované věci dělat lépe.

 

Z Pardubic by se měla stát velká dopravní křižovatka především díky spádovému logistickému terminálu, který propojí všechny druhy dopravy.

 

Jde o takzvané multimodální logistické centrum, které by na okraji Pardubic mělo propojit silniční, železniční, leteckou a vodní dopravu. Realizace projektu by přinesla celému regionu možnost rozvoje, investiční příležitosti a Pardubicím by navíc ulehčila v přetížené dopravě, protože řeší i napojení silnic mimo centrum města. Jako kraj jsme připraveni tento projekt uskutečnit, a to i přes současnou komplikaci v projektu splavnění Labe. Pardubice totiž leží na výhodném logistickém místě - jsou napojeny na dálnici, jsou železničním uzlem a mají mezinárodní letiště. Už chybí jen ten koncový přístav na Labi.

 

Další hodně diskutovanou stavbou je vybudování silnice R 35. Jaký je stav v současné době?

Máme schválený územní plán Pardubického kraje s trasováním R35 v jižní variantě a výstavba této komunikace je v plném proudu. V oblasti Opatovic nad Labem Ředitelství silnic a dálnic staví obří dopravní uzel včetně prvního úseku R35 ze Sedlic do Opatovic. Tento úsek R35 propojí dálnici D11 se čtyřpruhem mezi Pardubicemi a Hradcem Králové na silnici I/37. Pokud vše půjde podle plánů, mohla by být tato důležitá komunikace dokončena v celé své délce nejpozději v roce 2017. Současně také plánujeme o trasování přivaděčů, které by měly na tuto komunikaci napojit region Orlickoústecka.

 

Blíží se krajské volby, ve kterých budete usilovat o opětovné zvolení do funkce hejtmana. Pokud se vám to podaří, můžete prozradit už teď, co občanům Pardubického kraje ve svém novém funkčním období nabídnete?

Chtěl bych pokračovat ve své práci a dokončit rozjeté projekty - třeba modernizaci krajské silniční sítě, kterou mám na starosti. Mým cílem budou snahy o vyrovnané hospodaření nemocnic i celého kraje, rád bych přispěl k realizaci plánů vzniku krajského soudu a krajského policejního ředitelství, aby náš kraj byl opravdu plnohodnotným regionem. Těším se na okamžik, až se po nové silnici R35 projedou první řidiči. Funkci hejtmana chápu jako službu občanům. Každý z obyvatel našeho kraje je pro mne důležitý, snažím se naslouchat názorům a přáním všech. Domnívám se, že disponuji smyslem pro dobro a spravedlnost a právě dobro a spravedlnost nabízím občanům.

Rozšířenou verzi rozhovoru s hejtmanem Ivo Tomanem najdete na webových stránkách: pardubicky.denik.cz/toman

 

Ptejte se:

Zeptejte se mně, na cokoli chcete.